Návšteva Oravského hradu a skanzenu Zuberec
Dňa 15.6. - 16.6.2017 sa žiaci, ktorí reprezentovali našu školu na rôzných súťažiach zúčastnili exkurzie zameranej na poznávanie histórie národných kultúrnych pamiatok Oravského hradu a spôsobu života ľudí v skanzene Oravskej dediny v Zuberci. Táto exkurzia sa uskutočnila vďaka rodičovskému príspevku a príspevku 2 % z daní učiteľov.
SKANZEN V ZUBERCI
Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu v rozostavených v niekolľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátenický mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné. Nad „ dedinkou ʺ sa týči drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. Storočia – klenot múzea. Práve v tomto období si naši žiaci prezreli zariadenie domov a ľudové remeslá, ktoré nám umožnili predstaviť si život a prácu ľudí na Orave v minulosti.
ORAVSKÝ HRAD
Zachovalý rozsiahly Oravský hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou Oravský Podzámok ,vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Upútal nás svojou majestátnosťou , bohatou históriou , krásnou zachovalou expozíciou a prekvapil nás veľkým počtom schodov. Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13.-tom storočí na mieste staršieho osídlenia pochádzajúceho asi z rozhrania letopočtov. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné stavby renesančného obdobia. Oravský hrad patrí k najnavštevovanejším slovenským pamiatkam. Jeho tajomná atmosféra priťahuje ľudí ako magnet. V 20. rokoch minulého storočia tu dokonca nakrútili Nemci legendárny nemý horor Nosferatu o grófovi-upírovi, z novších je to Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák , Sokoliar Tomáš, Dračie srdce a iné. /putala nás aj Biela pani, ktorá bola ženou rytiera Dvonča, ktorý jej na Dušičky odsekol ruku. Neborka žila iba do Kvetnej nedele. Čierna pani bola zas druhá manželka Juraja Thurza. Bola dobrou hospodárkou a dodnes vraj kontroluje s lampášom v ruke svoje majetky./viď. foto/
Čo dodať na záver – na Orave dobre, na Orave zdravo...