
Pri príležitosti Dňa Zeme na našej škole prebiehala výstava pod názvom – Krajina, v ktorej žijem. Túto výstavu pripravila pani učiteľka Mgr. J. Kaščáková v spolupráci s pracovníčkou NP Poloniny, pani Mgr. I. Buraľovou. Súčasťou výstavy boli informačné panely o NP Poloniny.
Ani sme nevedeli, že Národný park Poloniny je jediná rezervácia na svete, ktorú tvoria spojené územia troch štátov – Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Od 1. 10. 1997 bola časť rezervácie vyhlásená za Národný park Poloniny. Rozloha národného parku je 29 805 ha. Výnimočnosť tohto územia spočíva vo výskyte najväčších komplexov pôvodných bukovo-jedľových lesov v Európe, ktoré miestami prechádzajú až do pralesov Stužica, Rožok a Havešová. Pre územie národného parku sú charakteristické horské lúky - poloniny, ktoré sa nachádzajú na hlavných hrebeňoch Bukovských vrchov. Najkrajšie z nich sa nachádzajú v okolí Pľaše, Ďurkovca, Riabej skaly a Kamennej lúky. Z rastlín k najvýznamnejším východokarpatským endemitom patrí napr. iskerník karpatský, hadomor ružový, klinček bradatý, fialka dácka, mliečnik Sojákov. Územie NP Poloniny patrí k najväčším oblastiam Európy s výskytom veľkých lesných zvierat - medveď hnedý, zubor hôrny, jeleň obyčajný, rys ostrovid a mačka divá. Prvenstvo si tento národný park drží aj v tom, že je najmenej osídleným národným parkom na Slovensku a má najbohatšiu drevenú architektúru. Najhodnotnejšími sú drevené kostolíky v obciach Ruský Potok, Uličské Krivé, Topoľa a Jalová.
Slovenské Poloniny ponúkajú za slovenské koruny a v slovenčine zahraničnú romantiku Karpát. Tak vezmite batohy na plecia a navštívte tento park tmavej oblohy.